Mezőkövesdi fajták
Tisztelt Látogató!
Ezen az oldalon szeretnénk bemutatni, Mezőkövesd fajtanévvel rendelkező, már elfelejtett, kihaltnak vélt növény és állatfajtákat. Kutatjuk, keressük ezeket. A bezserzett növényeket, a mezőkövesdi Iskolatörténeti Múzeum kertjében szeretnénk elültetni.
Ezidáig, növények közül a szakirodalomban mezőkövesdi fajta névvel, a Mezőkövesdi mákot, Mezőkövesdi II. körtefajtát és a MV Mezőkövesd búzafajtát találtuk.
Az állatvilágban, a Mezőkövesdi keringő galambot találtuk, amit szintén keresünk.
2013-ban az Újfehértói génbank segítségével sikerült beszerezni a Mezőkövesdi körte II. és a Mezőkövesdi birs gyümölcsfákat.
Köszönjük, a génbanknak, hogy segített a mezőkövesdi fajták beszerzésében, szaporításában.
A tápiószelei Növényi Diverzitás Központ (magbank), kérésünkre megküldte a Mezőkövesdi mák fajtát. Köszönjük a segítségüket, úgy a magok megküldéséért, mint a fajta leírásáért.
Köszönjük Simon Attilának, Horváth Lajos osztályvezetőnek és a Növényi Diverzitás Központnak.
A Mezőkövesdi mák tájfajta génbanki leírása
Magyar fajnév:
Kerti mák (Termesztett mák)
A faj és változat tudományos elnevezése: Papaver somniferum subsp. somniferum convar. somniferum var. coerulescens Rothm.
Fajtanév: Mezőkövesdi tájfajta
A megőrző génbank: Növényi Diverzitás Központ, Tápiószele
A génbanki tétel azonosítója: RCAT066398
A génbanki tétel története: A fajta Mezőkövesdről történő elkerülésének a körülményei nem ismertek. Tény viszont, hogy magmintája 1959-ben a tápiószelei Országos Agrobotanikai Intézeten keresztül a németországi Gaterslebenben működő kutatóintézethez került. Feltételezhető, hogy a tápiószelei intézet az akkori törvényeknek megfelelően központi postázóként működött közre a tranzakcióban, azaz egy már nem azonosítható harmadik szereplő nevében küldte a mintát külföldre. Időközben úgy a nemzetközi, mint a nemzeti génbanki tevékenység nagyot fejlődött, és a történetben résztvevő mindkét intézmény státusza nemzeti génbankra változott. Ez a fejlődés a külföldre került hazai genetikai anyagok felkutatásához is tágabb teret biztosított. Ennek lehetőségeit felismerve a magyar génbank – sok más növényfajtával együtt - 1994-ben a Mezőkövesdi mák tájfajtát is repatriálta a német génbankból. A fajta leíró tulajdonságainak rögzítésére, illetve a mesterséges izolálás közbeiktatásával elvégzett, tartós génbanki tárolást célzó tenyészkerti felszaporítására 1996-ban került sor.
A fajta leírása: A növényállomány kiegyenlített. A sziklevele kékeszöld, lomblevelei világoszöldek, szegélyükön közepesen fűrészesek, 21cm hosszúak és 16 cm szélesek. A növények átlagosan 117 cm magasak, a virágkocsány hossza 31 cm, oldalágak száma 3 , a szár vastagság 16 mm. A négyszirmú, egyszerű virág sziromlevelei épszélűek, színük fehér, sziromfolt színe közép-lila. A zárt tok lapított gömbölyded, benyomott alapi résszel, erős bordázottsággal, Színe éretlen állapotban nem anthociános. A bibekorona alakja sík, bibekaréj száma 13 db. A toktermés hossza 24 mm, szélessége 37 mm. A mag színe világosszürke, az ezer-mag tömege 0,56 g. A vegetatív fázis (keléstől-virágzásig) hossza 79 nap, Az érési idejét tekintve a fajta középkorai. Tőben való megdőlést nem tapasztaltunk.
- 2011.03.10-én a Mezőkövesdi Iskolatörténeti Múzeum kertjében, felástunk kb. 4 m2 helyet, a Mezőkövesdi máknak.
- 2011.03.15-én elültettük a Mezőkövesdi mákot.
A mák előzőleg felásott földjének gereblyézése:
A vetés:
Bakancs tisztítás:
Ez pedig már az "aratás", 2011.július 20-án.
A magokat kiszedtük a gubóból. Jövőre újra elültetjük, még nagyobb területen.
|