A fehér fagyöngy Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Afrikában honos, félparazita, örökzöld növény. Leginkább alma, körte, nyárfákon található. A tölgyfán termő fagyöngy a fakín, melyet sárga terméséről lehet megismerni. Ez a növény lombhullató és nem gyógynövény.
A fehér fagyöngy a gazdanövényen gömb alakban függ, melynek átmérője akár 3 méteres is lehet. Magassága elérheti az 1 métert, kora a 70 évet. Levele keskeny, ovális, sárgászöld színű. Virága, mely a levél tövében és az ág végén márciustól májusig nyílik, sárga színű. Termése fehér, borsónyi nagyságú, ragadós, áttetsző bogyó, november-december hónapban érik. Az emberre mérgező, de a cinke, énekesrigó szívesen csipegetik. 1 óriási mag található benne, mely sem vízben, sem földben nem csírázik, csakis a fák ágain. Ragadós tulajdonsága miatt régen madárlépet, ragasztót készítettek belőle.
2. Hatóanyagai
Flavonoidok, kávésav, szaponin, alkaloidák, gyanta, kolin, acetilkolin, lektin, polipeptid, viszkotoxin, termésében poliszacharidok. A lektin és a viszkotoxin nagy adagban mérgező tulajdonságúak, ezért a napi adagolást szigorúan be kell tartani és semmilyen körülmények között nem szabad túllépni!
3. Legendák
A fagyöngy az egyik legrégebben ismert növény. A kelták szent növényként tisztelték, ágait aranyozott sarlóval vágták, hogy a rozsda ne vegyen el csodás hatásából. A fa alatt szűzlányok tartottak tiszta fehér vásznat, ebbe hullott a fagyöngy, melynek a földdel sem volt szabad érintkeznie. A tölgyfáról gyűjtött fagyöngyöt ritkasága miatt igen nagyra értékelték a kelták, a kelta újév ötödik napján gyűjtötték januárban. A germán harcosokat sebezhetetlenné tette, a bölcső fölé akasztott fagyöngy megvédte az újszülöttet a gyermekeket kicserélő gonosz tündérektől. Ha a fiatal lány Szent Ivánkor a párnája alá tett egy fagyöngy ágat, megálmodta, ki lesz a férje. A világ örökkévalóságának és a lélek halhatatlanságának a szimbóluma. Az angolszász hagyományok szerint a fagyöngy alatt összetalálkozó embereknek meg kell csókolniuk egymást. Ez a megbocsájtás és szeretet gesztusa, mely egy skandináv legenda nyomán született.
4. Gyűjtése
Leveleit és 5 mm-nél nem vastagabb fiatal ágait gyűjtjük novembertől februárig. Hatóanyag tartalma igen nagy mértékben függ a szedés idejétől és a gazdafától. Például a galagonya bokorról gyűjtött fagyöngy még hatékonyabb vérnyomás csökkentő és húgysav hajtó. Rendkívül nehezen hozzáférhető, munkás feladat a begyűjtése. A bogyóktól megtisztítva vágjuk, vágás után szárítjuk. Fás részek is találhatók benne, tehát igen lassan szárad. Ha nem tároljuk szellős, száraz helyen, könnyen be is penészedhet.
5. Gyógyhatásai
Rendkívül széles körű a felhasználása. Leginkább vértolulásra, magas vérnyomásra, érelmeszesedésre és szívritmus szabályozásra használjuk. Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Vízhajtó hatása is van. Mindenféle seb,- méh,- tüdő,-orrvérzést csillapít. Köhögésre, szamárköhögésre, asztmatikus és egyéb görcsökre jó. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is használjuk. Javítja az immunrendszer működését. A méh izomzatát erősíti, növeli a pete megtapadásának esélyét, a fogamzást. Kis mértékben csökkenti a vér cukorszintjét, cukorbetegeknek is ajánlott.
6. Felhasználása
Gyógytea: A fagyöngyből soha nem készítünk forró teát. A szárított növényből 3 grammot, egy csapott evőkanálnyit leöntünk 2,5 dl desztillált vagy más mészmentes hideg vízzel, és 12 órán keresztül lefedve áztatjuk. Célszerű este beáztatni, reggel leszűrni és hidegen vagy langyosra melegítve fogyasztani lehetőleg étkezés előtt.
Magas vérnyomásra, érelmeszesedésre napi egy csészével reggel éhgyomorra. Szívbetegeknek hetente 1-3-szor egy csészével lefekvés előtt. Ingadozó vérnyomásra hetente 2-3-szor éhgyomorra. Méherősítésre napi 3-szor 1 mokkáskanál tinktúra 4 héten keresztül Megelőzésként, immunerősítésre havonta 2-3 csésze is elegendő, melyet a fent leírt módon kell elkészíteni és fogyasztani.
Gyógybor: 40 gramm friss fagyöngyöt 1 liter édes fehér borban áztatunk 10 napig szobahőmérsékleten. Leszűrjük, napi egy pohárnyit fogyasztunk belőle étkezés előtt, a nap folyamán kétszerre elosztva. Kúraszerűen évente kétszer-háromszor, egy-egy alkalommal havi 15 napon keresztül.
Külsőleg: Meleg borogatást készíthetünk leveléből és összezúzott bogyójából érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra.
7. Kutatások
Rosszindulatú betegségek gyógyításában már a híres svájci orvos, Rudolf Steiner (1861-1925) is használta. Legújabb németországi kutatások szerint a fagyöngy citosztatikus (sejtvédő) és immunerősítő tulajdonságokkal rendelkezik, gátolja az áttétek kialakulását.
A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt feltétlenül kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, akik az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott tanácsot tudnak adni az alkalmazható növényi eredetű készítményekkel kapcsolatban!
Feltétlenül szükségesek annak mérlegelése, hogy a felhasználó valamely gyógynövényt biztonsággal alkalmazhat-e orvosi ellátást nem igénylő panaszaira. Bármely összetevővel szemben tapasztalt egyéni túlérzékenység kizárja a növény további felhasználását, és ilyenkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni. Erős hatású szerek gyógyászati célra történő felhasználása csak orvosi előírásalapján és gyógyszerész által elkészített gyógyszerformában történhet. Várandósság és súlyos megbetegedések fennállása esetén a gyógynövény terápia alkalmazása előtt kérje kezelőorvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét. Belső vérzések, cukorbetegség, gyomor- és nyombélfekély, magasvérnyomás, migrén, bélszűkület, epilepszia, asztma, lázzal járó akut megbetegedések, krónikus vesebetegség és szívműködési zavarok stb. nem kezelhetők kizárólag növényi eredetű gyógyhatású termékekkel, azonban a gyógynövényi részekből készült szerek orvosi felügyelettel a klasszikus gyógyszeres terápia mellett kiváló kiegészítő szerepet tölthetnek be a gyógyításban. A Gyógynövénytár leírásai a tudomány legújabb eredményeit figyelembe véve készültek. A gyógynövények felhasználásának bizonyos esetekben és állapotok mellett kis dózisban is lehetnek káros egészségügyi hatásai, ezért az itt leírtak alkalmazása csak saját felelősségre történhet. A lehetséges kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.
Őszi Margitvirág Tanacetum parthenium "A migrén ellenszere"
A növény leírása:
A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Számos dísznövényfajtája ismert. A növény felépítése szerteágazó, bokros. Eredetileg a Balkán-félszigetről származik, ám évszázadok óta termesztik egész Európában. A növény erős aromával rendelkezik.
Hogyan gyűjtsük?
• Kétezer évvel ezelőtt görög orvosok már ismerték a növényt, amit fejfájás csillapítására ajánlottak. Az 1600- as évektől pedig az angol gyógynövényszakértők alkalmazták fájdalomcsillapítóként. • Igény szerint a növény levelei lefagyaszthatók, de erős illata miatt ajánlott jól csomagolni. • A szárított levelek és virágok - a levendulához hasonlóan - hatásosak a molyok ellen.
A margitvirágot lehet tavasszal és ősszel is vetni. Igénytelen növény, magától is könnyen szaporodik. A leveleket egész évben gyűjthetjük, a legalkalmasabb azonban a virágzást megelőző időszak.
Mi van benne?
A növény gazdag szeszkviterpén-laktonokban, főként partenolidban. Tartalmaz még illóolajat, melynek gyakori összetevője a kámfor, a bornil-acetát, a pinén. A növény hatóanyagai között megtalálhatóak még a flavonoidok.
Mire jó?
Egyes tanulmányok szerint a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak, partenolid tartalmuknak köszönhetően alkalmasak a migrénes fejfájás hatékony csillapítására. A levelek gyulladásgátló tulajdonságúak. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására használták.
A migrén megelőző illetve csökkentő hatás pontos mechanizmusa egyelőre részleteiben még nem tisztázott, feltételezések szerint a migrén súlyosságának mérséklésében a növény (a partenolid és egyéb összetevők) szerotonin antagonista tulajdonsága is szerepet játszhat. A növény leveleinek belsőleg történő használata a vérlemezkék összetapadását gátolja, véralvadásgátló hatású.
Léteznek olyan növényváltozatok, melyekben nem vagy csak nagyon alacsony koncentrációban található partenolid. Az őszi margitvirág levelei jótékony hatásukat csak akkor tudják kifejteni, ha azok partenolid szintje eléri a megkívánt határértéket, ezért érdemes bevizsgált, analitikai mérésekkel ellenőrzött standard készítményeket vásárolni.
Hogyan használjuk?
Főzet: A növény virágának főzete enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlenséget.
Konyhában: A növény frissen szedett levelét fogyaszthatjuk szendvicsben, de tehetjük salátába is. Ha a zsíros, magyaros ételekbe belefőzünk néhány levelet, akkor emészthetőbbé válik tőle az étel.
Jó tudni!
Kölcsönhatásba léphet a migrénes fejfájás kezelésében alkalmazott más gyógyszerekkel, nem-szteroid gyulladás-csökkentőkkel, véralvadásgátlókkal. Alkalmazását gyermekeknek, illetve terhes, szoptató anyukáknak nem ajánlják.
A friss őszi margitvirág levelei irritálhatják a száj nyálkahártyáját, ízérzékelési zavarok jelentkezhetnek. A növény bőrrel való érintkezése a partenolid tartalom miatt, az arra érzékeny egyéneken allergiás reakciókat válthat ki!
Fekete ribizli
Fekete ribiszke Ribes nigrum "Levelét és termését is hasznosítjuk"
Népies neve: ribizke, fekete ribizli
A növény leírása:
A ribiszkefélék (Grossulariaceae) családjába tartozik. Védett növény. Hazánkban termesztett cserje. Áprilisban virágzik, virágzata lecsüngő fürt, termése augusztusban érik. Ekkor ízletes, C-vitaminban gazdag szörp és lekvár készíthető belőle.
Hogyan gyűjtsük?
• A gyümölcs magja olyan zsíros anyagot tartalmaz, amely nagyon hasonlít az emberei bőrben találhatóhoz.
A cserje friss, egészséges, ép levelét gyűjtsük gyógyászati célra. Gyűjtési ideje a tavaszi és a nyári hónapokra esik.
Mi van benne?
A levéldrog flavonoidokat, procianidineket, illóolajat és C-vitamint tartalmaz. A gyümölcstermés a C-vitamin mellett E- és B-vitamint, valamint karotint és vasat is tartalmaz.
Mire jó?
A levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyasztják magas vérnyomás, vesebaj esetén is. A népi gyógyászatban régen alkalmazták reumás és köszvényes panaszokra. A fekete ribiszke magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban, melynek a neurodermatitisz kezelésében egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak.
Hogyan használjuk?
Ribiszke bor, Ribiszke lekvár, Ribiszke szörp, Ribiszke turmix
Tea: 2,5 dl vizet felforralunk, hozzáadunk 2 teáskanálnyi szárított levéldrogot, hagyjuk állni 5-6 percig, majd leszűrjük.
Jó tudni!
Nagy mennyiségben fogyasztva erős nyálkahártya irritációt válhat ki! Beszűkült vesefunkció és korlátozott szívműködés által kiváltott ödémák kezelésére ne alkalmazzuk!
Parlagi ligetszépe
Ligetszépe, parlagi Oenothera biennis "A száraz, gyulladt bőr gyógynövénye"
A növény leírása:
A ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozik, Észak-Amerikából származó lágyszárú évelő növény, amely 1- 1,5 méterre is megnő. Általában töltéseken és ugaron nő. Június-szeptember folyamán virágzik, termése négykopácsú tok.
Hogyan gyűjtsük?
• A növény nyáron este virágzik, reggelre elhervad.
Gyógyászati célokra a növény friss, föld feletti részeit és az érett magvak zsíros olaját hasznosítják. Gyűjtési ideje a nyári hónapokra esik.
Mi van benne?
A ligetszépében megtalálható hatóanyagok a linolsav-, gamma-linolénsav-, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek.
Mire jó?
Hatóanyagai révén javítja a koszorúér keringését és segíti a bőr megújulási folyamatát. Enyhíti a menstruációs panaszokat. Szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében. A kozmetikaipar a száraz, gyulladt bőr ápolására alkalmazható szereket készít belőle. Gamma-linolénsav tartalma miatt a neurodermatitisz kiegészítő kezelésére használják.
Magjából olajat sajtolnak.
Hogyan használjuk?
Gyógynövényboltokban beszerezhető a ligetszépe kapszula
Fehér akác
Akác, fehér Robinia pseudoacacia "Az akácvirág teája jó köhögés ellen"
Népies neve: akác, csipkefa, ragacsfa, istenpapucsa, koronafa, magyarfa, pampuska
A növény leírása:
A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. A XVI. században Észak-Amerikából betelepített közismert, tüskés ágú fa. Hazánkban, kisebb nagyobb erdőségeket alkot. Sík vidékek, homokos talajok jellegzetes fás szárú növényévé vált.
Hogyan gyűjtsük?
• Az akácvirág nektárjából kiváló méz készül. • Aromaanyagait az illatszeripar is előszeretettel hasznosítja.
A növény virágzatát hasznosítják gyógyászati célokra. Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágját friss nyílásában érdemes szedni, mégpedig úgy, hogy a virágokat lefejtjük a fürtökről, majd jól megszárítjuk. A virágzás májusra, június elejére esik.
Mi van benne?
A hatóanyagok, a különböző lektinek főként a kéregben és a magokban fordulnak elő. A virág illóolajat (linaloolt) tartalmaz.
Mire jó?
Az akácvirág jó köhögéscsillapító hatású, de használják még túlzott gyomorsav-termelődés esetén.
Hogyan használjuk?
Akácvirágos palacsinta
Tea: 2 dl forró vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot, majd 5 perc elteltével leszűrjük. Íze kellemes.
Jó tudni!
Az elnyílott, földre hullt virágot ne gyűjtsük!
A kéreg fogyasztása után a lektinek által kiváltott mérgezések fordulhatnak elő
Angyalgyökér
Angyalgyökér, orvosi Angelica archangelica L.
"Az angyalgyökér jó gyomorerősítő és étvágyjavító gyógynövény"
Népies neve: angyélika, angyalfű, arkangyalfű
A növény leírása:
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Európa hegyvidékein, alhavasi régióiban honos, hazánkban termesztett. Illatos, kétéves növény. Első évben dús tőlevélzete fejlődik, a másodikban pedig erőteljes szára, amely olykor eléri a 2 méteres magasságot is.
Hogyan gyűjtsük?
• Illóolaját az illatszer- és a szeszipar (likőrgyártás) is alkalmazza, gyomorkeserű italok fontos alkotórésze.
A növény minden részét (gyökér, levél, termés) hasznosítják gyógyászati célokra. A gyökerét, a levelét és a termését az első év őszén illetve a második év tavaszán gyűjtik.
Mi van benne?
Gyökér: illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz.
Levél: illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot tartalmaz.
Termés: illóolajat, keserűanyagot, gyantát, zsírosolajat, aromás anyagokat tartalmaz.
Mire jó?
Az angelika keserűanyagai az illóolajokkal együtt jó étvágygerjesztő, emésztést serkentő és görcsoldó hatást fejtenek ki. Az orvosi angyalgyökér drogja teltségérzettel, görcsökkel járó gyomor-bélrendszeri panaszok kezelésére alkalmazható. Közismert szélhajtó, gyomorerősítő. Gyakran használják epebántalmak esetén, teája vizelethajtó, vértisztító hatású, de csökkenti a köhögést (a homeopátiában) is. Az angelikából készített fürdő és bedörzsölőszerek jótékony hatással vannak a reumás panaszokra.
Hogyan használjuk?
Tea: 2 dl vízben 5 percig főzzünk 1 evőkanál szárított, apróra vágott angyalgyökeret, majd hagyjuk állni 3 percig. Ezt követően szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Emésztési panaszokra ajánlható.
Fürdő: 100gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret főzzünk negyedórán keresztül 1 liter vízbe, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővizünkhöz (reumás panaszok ellen).
Bor: 1 liter fehérborhoz tegyünk 50 gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret, majd egy hétig hagyjuk állni. Emésztési zavarok esetén 1 evőkanállal fogyasszunk belőle.
Kivonat: A szeszes kivonatát bedörzsölőszerként külsőleg használják reuma ellen.
Fűszerként: Észak-Európai országokban levelét nyersen salátába, főzelékekbe teszik, szárát pedig sütemények díszítésére használják.
Jó tudni!
Aki hosszabb időn keresztül angyalgyökérből készített teát fogyaszt, annak óvatosan kell bánnia a napozással és a szoláriummal, mivel a hatóanyag fényérzékenységet okoz.
Gyomor és nyombélfekélyben szenvedő betegek nem használhatják belsőleg az orvosi angyalgyökér gyökeréből előállított készítményeket.
Az angyalfű az ernyősvirágzatúak családjába tartozik, amelyek között van néhány olyan mérgező növény, amellyel könnyen összetéveszthető!
Bojtorján
Bojtorján, nagy Arctium lappa L. "A hajápolás gyógynövénye"
Népies neve: keserű lapu, laboda, ragadáncs, bojtorjáng, bogáncs, bozogáncs
A növény leírása:
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Erdők szélén, utak mentén, előforduló, kétnyári növény. A nagy bojtorján (Arctium lappa), a pókhálós bojtorján (A. tomentosum) és a kis bojtorján (A. minus) is hasonló gyógyhatással bír.
Hogyan gyűjtsük?
• Jó hajápoló szer.
Gyógyászati célokra a növény gyökerét hasznosítják. Az első éves még nem virágzó növények gyökerét kell gyűjteni, melyek tömörek, húsosak. A gyűjtés ideje október-április. A gyökér íze keserű.
Mi van benne?
A gyökér inulint (akár 45%-ban), nyálkát, keserűanyagot (szeszkviterpén laktonokat) és szerves savakat tartalmaz.
Mire jó?
A bojtorján a népi gyógyászatban ismert jó vizelethajtó, vértisztító, epe- és vesekőoldó tulajdonságáról. Izzasztószer. Külsőleg bőrbetegségek - ekcéma, nehezen gyógyuló sebek - kezelésére ajánlott, valamint hajápoló-szerként is népszerű. Meggátolja a hajhullást és a korpásodást, valamint a zsírosodást. Kivonatait reumatikus izom és ízületi fájdalmak ellen bedörzsölő-szerként alkalmazzák.
Hogyan használjuk?
Tea: A bojtorjánból készült tea jó vizelethajtó és vértisztító. Epe- és vesekő esetén ajánlott fogyasztása.
Főzet: Hajápolásra ajánlott.
Bojtorjángyökér-olaj: Hajápolásra javasolt törékennyé vált haj és korpás haj esetén.
Jó tudni!
A pudvás gyökeret ne gyűjtsük!
Borágó
Borágó Borago officinalis L. "Nagy szerepe van a hajszálak, körmök, kötőszövetek felépítésében."
Népies neve: uborkaszagú fű, borvirág, borecs
A növény leírása:
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik, amit a neve is elárul. Szárait, leveleit és a virágok csészéjét serteszőrök borítják. A Földközi-tenger vidékéről származik, egyéves fűszer- és dísznövény.
Hogyan gyűjtsük?
• Gyenge, friss levelét hideg italok készítéséhez, szendvicsek ízesítésére és sószegény diétához ajánlják.
A növény virágos hajtását, valamint magját hasznosítják gyógyászati célokra. Május- júniusban virágzik.
Mi van benne?
A növény nyálkaanyagokat, flavonoidokat, pirrolizidin alkaloidokat, nyomokban illóolajat tartalmaz. Magja gazdag gamma-linolénsavban, amely értékes zsírsav, a vér kedvező zsír- és koleszterin-szintjeinek kialakításában van szerepe.
Mire jó?
Közismert vizelethajtó, de alkalmazzák vese- és hólyagbántalmak esetén is. Külsőleg kelések érlelésére használják borogatóként, illetve toroköblítőként. Tudományosan igazolt, hogy jótékony hatást fejt ki neurodermatitis (allergiás vagy idegi alapú bőrbetegségek) esetén. Szilícium tartalma miatt pedig szerepe van a hajszálak, körmök, kötőszövetek felépítésében.
Tea: Jó vizelethajtó, alkalmazása vese- és hólyagbántalmak esetén ajánlott.
Borogatás: Negyed liter forró vízzel forrázzunk le 5 evőkanál apróra vágott borágó-levelet, majd 10 perc eltelte után szűrjük le. Mullpólyás borogatást tehetünk a gyulladt bőrfelületre, naponta akár többször is.
Olaj: A gyulladt és száraz bőr bedörzsölésére javallott. A borágóolaj gyógynövény-szaküzletekben és bioboltokban kapható.
Fűszerként: Virágát salátákba, köretek és sütemények díszítésére használják, akár szárítva is.
Jó tudni!
A borágó levelét és virágát nem szabad túlzott ideig használni, mert úgy vélik, hogy bizonyos alkaloida-tartalma miatt káros hatású lehet.
Orvosi használata lehetséges májkárosító hatása miatt háttérbe szorul.
Madárberkenye
Berkenye (Madárberkenye) Sorbus aucuparia L. "Teája vesekőképződés esetén javallott."
Népies neve: madár- vagy veres berkenye
A növény leírása:
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Hegyvidékek erdeiben (fenyvesek, bükkösök, tölgyesek) megtalálható, feltűnően szép piros termésű cserje vagy fa.
Hogyan gyűjtsük?
• A berkenyepálinka közkedvelt rövidital egyes országok - Románia, Ausztria - hegyvidékein. • Fája fafaragásra alkalmas.
A növény érett termését használják gyógyászati célokra. A termést a fürtről le kell szedni, majd kiterítve meg kell szárítani. Termése nyár vége felé, szeptember gyűjthető, októberben már lehullik.
Mi van benne?
A termés szorbitolt, paraszorbinsavat, cseranyagot, C-vitamint, pektint és karotinoidokat tartalmaz.
Mire jó?
A madárberkenye bogyóit a népi gyógyászatban enyhe vizelethajtó hatása miatt alkalmazták, de a húgyutak fertőzése esetén is ajánlott. Friss gyümölcsét C-vitamin pótlásra használják. A bogyók kis mennyiségben enyhe hashajtó hatással rendelkeznek, nagyobb adagokban hasmenést okoznak. A termések hosszas főzését követően - például lekvár készítésekor - a hashajtó hatásért felelős vegyület elbomlik, és a cserzőanyagok hasmenést gátló hatása kerül előtérbe.
Hogyan használjuk?
Berkenyelé, Berkenyelekvár, Berkenyeszörp
Tea: A virágjából készített tea fogyasztása enyhe vizelethajtó és hashajtó hatású.
Konyhai felhasználás: A termésből készítenek gyümölcslét, szörpöt és pálinkát is.
Jó tudni!
Konyhai felhasználás esetén jól mossuk meg!
Borbolya
Borbolya, közönséges Berberis vulgaris "A borbolya máj- és epebántalmak gyógynövénye"
Népies neve: sóskafa, borbolyabokor, leánysom, sóskaborbolya
A növény leírása:
A sóskafélék (Berberidaceae) családjába tartozik. Száraz, napos, bozótos helyeken, rekettyésekben élő, 2-3 m magas, tövises cserje. Április-májusban virágzik.
Hogyan gyűjtsük?
• A borbolyából készítenek gyümölcslevet és lekvárt is.
A cserje érett, piros termését, vékony gyökereit, valamint a vastag gyökerek kérgét gyűjtik. A termés vörös színű, savanyú ízű bogyó, amely augusztus, szeptember folyamán érik.
Mi van benne?
Gyökér- és kéregdrog, a következő anyagokat tartalmazza: izokinolin alkaloidok mint a berbamin, berberin, oxiakantin, palmatin.
A bogyótermés C vitamint, karotinoidokat, antociánokat, cukrot, gyümölcssavakat, pektint tartalmaz.
Mire jó?
Az orvostudomány szerint a borbolya kedvező hatását főleg berberin (alkaloid) hatóanyagának köszönheti, melynek jelentős fertőzésgátló, antibakteriális és gombaellenes hatása van. A borbolyából készített tea simaizom görcsoldó hatása révén jó gyomor-, bél-, máj- és epebántalmak ellen. Fájdalmas menstruáció esetén is használható. Az érett termések alkaloidot alig tartalmaznak, meghűléses megbetegedésekben alkalmazhatók, enyhe hashajtó hatásúak.
Hogyan használjuk?
Borbolyalé, Borbolyalekvár, Borbolyás rizs
Tea: 2-3 dl vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított, összeaprított borbolyalevelet, és hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le.
Jó tudni!
Csak az érett termésben bomlanak fel az alkaloidok. Túladagolás esetén hányinger, hasmenés, vesepanasz alakulhat ki.
A közönséges borbolyához hasonlító japán borbolya magja alkaloidot tartalmaz, ezért fogyasztása nem javasolt!
Borsmenta
Borsmenta Mentha piperita "Az üde, finomillatú borsmenta"
Népies neve: kámforos menta
A növény leírása:
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Vadon nem fordul elő hazánkban, kertben termeszthető, évelő növény. Íze, mentolos.
Hogyan gyűjtsük?
• A görög mitológia szerint Pluto, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Pluto féltékeny felesége azonban Minthét növénnyé változtatta, amit már Pluto sem tudott megakadályozni, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el. • Illóolaját a kozmetika-, illatszer-, gyógyszer- és élelmiszeripar alkalmazza fogkrémek, samponok, rágógumik gyártásánál. • Az ókori görög a lucullusi lakomák után mentaágakat rágcsáltak, hogy így serkentsék az emésztést. • Teája mindennapi fogyasztásra alkalmas, kiváló üdítőital. • Ha a borsmentára érzékenyen reagál a gyomor, tegyünk hozzá kamillavirágzatot.
A növény levelét hasznosítják. Évente általában kétszer aratják, a világos zöld leveleket a szárakról lefosztják, majd megszárítják.
Mi van benne?
A levél illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz.
Mire jó?
Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavító jótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében. A menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák. Illóolaját hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben viszketés mérséklésére használják.
Hogyan használjuk?
Borsmenta koktél (alkoholmentes)
Tea: Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrjük le.
Tinktúra: Öt evőkanál borsmentára öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén kenjük be vele a halántékot.
Illóolaj: Apróra vágunk 6-10 evőkanál borsmentát, és hozzákeverjük 100 ml olajhoz. Állni hagyjuk 3-4 hétig, majd leszűrjük. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be vele halántékunkat.
Inhaláció: Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk. Kiválóan alkalmazható légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására.
Fűszerként: Levelét salátákba, desszertekbe keverhetjük, frissítő italokat, koktélokat ízesíthetünk vele.
Jó tudni!
Csecsemőknek és kisgyerekeknek mentaolajat és tinktúrát az erős mentoltartalom miatt nem szabad adni.
Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk!
Cickafark
Cickafark, közönséges Achillea millefolium "Cickafark, a has és a gyomor gyógynövénye"
Népies neve: cickafarkkóró, cickóró, csontvirág, egérfarkúfű, ezerlevelűfű, orvosi cickafark
A növény leírása:
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkés zöld, évelő növény. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással.
Hogyan gyűjtsük?
• Az Achillea nemzetségnév a görög hős, Achilleus nevéből származik. A monda szerint a gyógyításban járatos kentaur, Chiron ismertette meg vele a sebgyógyító cickafarkfüvet. • Virágjának forrázata tisztítja a tág pórusú, zsíros bőrt.
A drog a virágzó növény föld feletti részei a vastag szárrészek nélkül. A cickafarkvirágot üde nyílásában kell gyűjteni. Fűként gyűjtve a növény virágzó, leveles szárát kell legfeljebb 30-40 cm hosszúságban levágni, ha pedig levelét gyűjtjük, akkor a tavaszi friss tőleveleket kell szedni. A gyűjtés ideje június-szeptember hónapokra esik.
Mi van benne?
A cickafark rengeteg hatóanyagot tartalmaz, melyek a következők: illóolaj, melynek összetevői pinén, cineol, továbbá szeszkviterpén származékok (kamazulén, proazulének - ezek allergizálhatnak), cseranyagok, flavonoidok, szalicilsav.
Mire jó?
A cickafarkfű étvágytalanság, görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, valamint gyomorhurutnál ajánlható, valamint vénás keringési zavarok (aranyér, lábszárfekély), visszértágulás ellen, húgyutak betegségei esetén. Segíti az emésztést, a sebgyógyulást, jó vérzéscsillapító orrvérzés esetén és alkalmazható menstruációs zavarok ellen is. A fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető-, illetve borogatószere.
Hogyan használjuk?
Tea: 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adunk negyed liter vízhez, forrázzuk le, majd 10 perc után szűrjük le. Kúraszerűen napi 2 csészényi fogyasztható belőle 6 héten át.
Borogatás: Forrázzunk le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot. Tegyük bele mullkendőbe, és helyezzük melegen a sebre.
Tinktúra: Egy jól zárható üvegbe helyezünk 3-4 maréknyi friss cickafarkvirággal, leöntjük 40%-os pálinkával, majd két hétig állni hagyjuk meleg helyen.
Fürdő: Forrázzunk le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyjuk állni 1-2 órán át, majd szűrjük le a főzetet, és öntsük a fürdővízhez. Ülő- vagy lábfürdőként alkalmazható.
Kenőcs: Felmelegítünk 90 gramm sótlan vajat, hozzáadunk 15 gramm friss összeaprított cickafarkvirágot, 15 gramm apróra vágott málnalevelet, jól átsütjük, majd éjszaka pihentetjük. Másnap az egészet felmelegítjük, egy vászonkendőn átnyomjuk,